Metodyka
Czynności związane z wykonaniem okresowej kontroli systemu ogrzewania w zakresie "Oceny efektywności energetycznej kotłów o mocy cieplnej od 20 kW" zostały określone we wzorach protokołów z tego typu kontroli (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji z dnia 17.02.2015 r.). Na bazie tych dokumentów wykonujący kontrolę musi zebrać szereg informacji na temat kontrolowanych sytemów ogrzewania, wykonać odpowiednie pomiary (sprawności kotłów) oraz wyciągnąć z zebranych danych istotne wnioski. W związku z tym można podzielić czynności związane z wykonywaniem kontroli systemów ogrzewania na następujące grupy:
- Inwentaryzację instalacji grzewczych wyposażonych w kotły o mocy od 20 kW obejmującą rodzaj i sposób działania instalacji, elementy składowe układów, urządzenia, systemy regulacji, parametry pracy itp.. Inwentaryzację przeprowadza się w oparciu o istniejącą dokumentację techniczną instalacji grzewczych.
- Sprawdzenie stanu technicznego instalacji z szczególnym uwzględnieniem kotłów, rurociągów, pomp, odbiorników ciepła i układów automatycznej regulacji itp.
- Przeprowadzenie pomiarów istotnych wielkości fizycznych (zawartość tlenu w spalinach, temperaturę spalin, temperaturę i wilgotność powietrza do spalania.) umożliwiających określenie rzeczywistej sprawności kotłów.
- Opracowanie końcowego protokołu zgodnie ze wzorami z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zawierającego:
- informacje dotyczące obiektu, na którym zabudowane są kontrolowane systemy klimatyzacji,
- informacje o zastosowanych kotłach, parametrach pracy, sprawności (nominalnej i określonej na podstawie pomiarów), konserwacji itp.,
- informacje dotyczące kontrolowanych systemów ogrzewania, sposobu dostarczania ciepła do obiektu, stanu systemów grzewczych, układów regulacji, konserwacji itp.,
- zakres i rodzaj ewentualnych prac w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości (ubytki, brak izolacji, korozja, wymagające konserwacji lub wymiany części układów, złe nastawy systemów sterujących itp.), które mają wpływ na poprawę efektywności energetycznej systemów ogrzewania.
Wszystkie pomiary na obiekcie wykonywane są przy pomocy specjalistycznego analizatora spalin umożliwiającego szybkie i bardzo dokładne zmierzenie wymaganych parametrów oraz spełniającego wymogi PN-EN 50379 część 1 i 2.